Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Poniedziałek, 2024-05-27 ( Imieniny: Amandy, Jana)

BIP Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dalikowie - Podstawa prawna

Podstawa prawna

Podstawa prawna:

ustawa z dnia  12 marca 2004 roku  o pomocy społecznej (t.j Dz.U z 2019 r., poz. 1507 z późn. zm.)

 

 Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej i samorządowej, współpracując w tym zakresie, na zasadzie partnerstwa, z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, Kościołem Katolickim, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi.

 

 Zadania pomocy społecznej ( art. 3 ustawy o pomocy społecznej)  :

  1. Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.
  2. Zadaniem pomocy społecznej jest zapobieganie sytuacjom, o których mowa w art. 2 ust. 1( ustawy o pomocy społecznej)  przez podejmowanie działań zmierzających do życiowego usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.
  3. Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy.
  4. Potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej.

 

 

 

 

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-12-14 14:06przez:
Opublikowano:2020-12-14 00:00przez:
Podmiot udostępniający: Gminnny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dalikowie
Odwiedziny:1830

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo